فاطمه و فدک

انگار فدک یعنی" فدای تو "

و گویی همان "فداک" است ترکیب "فدای" _ "ک " 

معادل  این ترکیب در فارسی " برات" است "برای" _"ات"

فدک در ابتدا جمله ای توضیحی درباره این بخشش پیامبر به تنها وارث خود بود ودر جریان اقامه دعوی با عنوان " بخشیده شده به تو" از آن قطعه زمین یاد می شد.

2) فدک سند  پیوند خونی حضرت فاطمه با پیامبر بود

خطبه فدکیه با این سخن آغاز می شود

أنا فاطمه و ابی محمد

یعنی  من فاطمه  ام  و محمد   پدر من است

اصلی ترین دلیل اقامه دعوی از سوی حضرت فاطمه در مورد فدک به ثبت رسانیدن همین یک جمله بود  جمله ای که امروزه ما در ابتدای هر فرمی که سندیت قانونی دارد می نویسم و امضا می کنیم

اینجانب. فرزند.

اصلا آن روز فاطمه به مسجد مدینه رفت  تا با صدای رسا همین یک جمله را  بگوید که  من و فرزندانم تنها وارثان خون آخرین پیامبر خدا هستیم

چرا؟؟

مگر کسی می خواست نسبت خونی فاطمه با پیامبر را زیر سؤال ببرد یا سندیت آن را از بین  ببرد؟

پیوند خونی فاطمه با پیامبر مانع راه چه کسانی بود؟

به یاد آوریم که پیوند خونی  برای عرب  بسیار اهمیت داشت  اعتباری که نسبت خونی داشتن با پیامبر برای فاطمه و اولادش در جامعه مسلمانان ایجاد می کرد  به مراتب بیشتر از آن بود که ابوبکر و عمر بواسطه هم نشینی با پیامبر می توانستند برای خود قائل شوند آنان که فکر ایجاد امپراطوری بزرگ عرب و فتح ایران و روم را در سر داشتند می دانستند مانع اصلی بر سر راهشان همین پیوند خونی فاطمه با پیامبر است

البته آنها خیلی پیش تر به فکر گرفتن این امتیاز افتاده بودند همان زمان که تازه داشت پایه های نخستین جامعه مدنی در عربستان ریخته می شد در همان سال نخست هجرت پیامبر عایشه را به خانه پیامبر فرستادند تا فرزندی از او برایشان به غنیمت بزاید

نشد که نشد دختر ابوبکر از پیامبر هیچ فرزندی به دل نگرفت

پس دست بکار شدند و حفصه را به کمک فرستادند که دختر عمر بود و این هم راه به جایی نبرد در این میان دو خواهرزاده حضرت خدیجه که در نزد پیامبر بزرگ شده بودند هدف بعدی بودند که یکی را عثمان به همسر گرفت ولی هر دو پیش از وفات پیامبر درگذشتند و نقشه خواهر تراشیدن برای حضرت فاطمه هم  چندان سودی نداشت و البته ابوبکر و عمر هر دو از اولین کسانی بودند که  به خواستگاری فاطمه (س) آمدند و به در بسته خوردند

مهمتر از همه نقشه ای است که در زمان حیات پیامبر فقط مقدماتش را چیده بودند و قصد داشتندپسر خوانده پیامبر را به عنوان پسر  اومعرفی کنند این نقشه را شدنددر قرآن   خنثی کرد و علت اینکه همسر مطلقه زید را به همسری پیامبر در آورد بوجود آوردن ادله قطعی بر عدم پیوند خونی میان پیامبر و زید بود و در همان آیات خدا تاکید می کند که محمد پدر هیچ یک از مردان شما نمی باشد

و فاطمه آن روز در حالیکه محسن را در دل داشت وهفته ٢۱  ام بارداری را هم پشت سر گذاشته بود در حلقه ای از ن هاشمی به مسجد مدینه آمد تا با صدای رسا این را بگوید که:

من فاطمه هستم و محمد پدر من است

و چه عرصه ای برای تاکید بر این مطلب بهتر از مساله وراثت

و آنانکه در صدد حذف این مدرک قانونی از اوراق تاریخ بودند هم

از  اهمیت این سند آگاهی داشتند

برگرفته شده از freshsen.blog.ir

(نکته مهم درباره محسن بن علی و فاطمه سلام الله علیهم)

اثبات عصمت امیرالمؤمنین از قرآن (حتما بخوانید)

فاطمه و فدک (فدک یعنی فدای تو)

پیامبر ,فاطمه ,فدک ,خونی ,بودند ,پیوند ,با پیامبر ,فاطمه با ,را به ,فاطمه و ,پیوند خونی

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

والارین کتاب سلام دبیرستان هوشمند شهاب نور «دوره اول» همه چی | ALLchi گفتارمانی در گرگان ضد روش خاطرات یک مسافر Shz|Sina agahichii کانکس